בפרק הזה נדבר על jQuery מהבסיס, מהי הספריה, איך משתמשים בה, סוגי פונקציות ודוגמאות לפונקציות שימושיות עבור כל אחד מהסוגים.

מהי jQuery?

jQuery זו ספריה שפותחה על שפת javaScript. היא איננה שפה נפרדת, אלא יודעת לתרגם פונקציות קצרות לקוד javaScript מורכב וארוך יותר. כך היא מקלה על המפתח וחוסכת שורות קוד ארוכות ומסובכות בצורה די פשוטה. מאחר וכאמור זו ספריה, שלא באה built-in בדפדפן – במידה ורוצים להשתמש בפונקציות של jQuery יש להטמיע תגית סקריפט שמפנה לקובץ jQuery.js, שזה הקובץ המכיל את הפונקציות של הספריה וכל מה שהיא מכילה. ללא הסקריפט הזה – הדפדפן לא יידע לזהות את הפונקציות ויציג שגיאות סקריפט.

איך משתמשים בפועל בjQuery?

שורה סטנדרטית בjQuery תכיל את המילה jQuery, סלקטור אחד או יותר שעליו מתבצעת הפונקציה, ואז הפונקציה הרצויה. לדוגמא:

jQuery('#myElement').addClass('test');

השורה הזו תאתר את האלמנט בעל הID myElement, ותוסיף לו את הקלאס test.

ניתן לשרשר בשורה אחת מס' פונקציות מסוגים שונים שקורות אחת אחרי השניה או אחת במקביל לשניה במקרה של פונקציות שלוקחות זמן.

חשוב לציין. מאחר ורוב השורה היא פונקציות – התחביר אמור להיות כמו תחביר של פונקציה, כלומר – שם הפונקציה ולאחריה סוגריים, שיכולים להיות ריקים או להכיל פרמטרים.

תכולת הסוגריים

במידה והסוגריים מכילים פרמטרים בהתאם לפונקציה הספציפית בה נעשה שימוש, יש כמה כללים מאד ברורים איך מגיעים הפרמטרים הללו.

פרמטר בתוך מרכאות יגיע כאשר נרצה להזין מחרוזת (string), או סלקטור. בדוגמא שלמעלה, הסוגריים הראשונים מכילים סלקטור, ולכן הוא במרכאות, והסוגריים השניים מכילים מחרוזת – שם הקלאס להוספה – ולכן גם הערך הזה נתון במרכאות

מספר יגיע ללא מרכאות. חשוב לציין שהכוונה למספר בלבד, ללא ציון יחידת מידה. לדוגמא 32 יגיע ללא מרכאות, ואילו "32px" יגיע עם מרכאות, כי זה לא מספר אלא מחרוזת.

שם של משתנה יגיע גם הוא כמובן ללא מרכאות. בדיוק כמו בכל שפת תכנות.

ערכים נוספים שיכולים להופיע בסוגריים הם אובייקט של פרמטרים ופונקציה. כן, חלק מהפונקציות של jQuery מסוגלות לקבל פונקציה כערך.

סוגי הפונקציות בjQuery

הספריה jQuery מכילה מספר סוגים שונים של פונקציות, כשכל סוג מאופיין בהגדרות משותפות, ונועד למטרה משותפת. המדריך שלנו כולל את הנושאים השונים לפי הסדר הבא:

  1. איתור אלמנטים וניווט בDOM
  2. ביצוע פעולות על אלמנטים
  3. אירועים
  4. גישה לשרת – AJAX
  5. פונקציות שאלה, לולאה וסינון

בפרקים הבאים נעבור על כל אחד מסוגי הפונקציות. על כל אחד מהסוגים ניתן הסבר, ונפנה לדוגמאות לפונקציות שימושיות מאותו הסוג.

הערה. סביר להניח שאנשים שונים יגדירו את jQuery והפונקציות שלה בצורה שונה. זו הצורה שאני, מתוך הניסיון שלי עם הספריה המקסימה הזו, רואה את הדברים. אין בזה כדי לסתור מאמרים אחרים שניגשים לנושא בשורה שונה ואפילו הפוכה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.